KRYSTALY
Téměř všechny drahé kameny jsou vytvořeny z krystalických minerálů. Skládají se z atomů uspořádaných zvláštním způsobem do pevné trojrozměrné mřížky. Vytvářejí řadu vnějších ploch, které jsou geometricky srovnaných do určitých tvarů, krystalů. Krystaly se podle tří nebo čtyř os řadí do šesti nebo sedmi krystalových soustav.
Krychlová soustava
Krychlová soustava se vytváří kolem tří stejně dlouhých os, které spolu svírají pravý úhel. Hlavními geometrickými tvary v této soustavě jsou krychle, osmistěny nebo dvanáctistěny. Typickým příkladem krystalu této skupiny je pyrit. Patří sem také zlato, stříbro, platina, diamant, granát nebo spinel.
Čtverečná soustava
V této soustavě mají krystaly tři nestejně dlouhé osy souměrnosti. Jedna z nich je výrazně delší a slouží jako osa rotace. Do této soustavy patří jen málo minerálů například vesuvian, rutil, skapolit nebo zirkon.
Šesterečná a klencová soustava
V šesterečné soustavě mají krystaly šest os, kdežto u klencové jen tři. Geometrické vlastnosti obou soustav jsou téměř shodné. Do šesterečné soustavy patří smaragd, akvamarin a apatit. Do klencové kalcit, křemen a turmalin.
Jednoklonná soustava
V této soustavě mají krystaly tři nestejně dlouhé osy, jednoduchou souměrnost podél dvou os rotace. Krystalizuje zde největší počet nerostů včetně mnoha drahokamů. Patří mezi ně sádrovec, ortoklas, jadeit, azurit, malachit, spodumen, hadec, mořská pěna a titanit.
Kosočtverečná soustava
Má dvě roviny souměrnosti. Krystaly v této soustavě mají tři na sebe kolmé osy rotace, z nichž dvě jsou stejně dlouhé. Patří sem olivín, chryzoberyl, aragonit, staurolit, zoisit, topas a baryt.
Trojklonná soustava
Krystaly, které zde krystalizují, mají méně souměrný tvar než všechny ostatní. Nemají také žádnou rotační osu symetrie ani souměrnost ve třech směrech. Krystalizují zde oligoklas, mikroklin, živec nebo tyrkys.
(Ronald Bonewitz; Drahé kameny)