Počet položek: 0 0 CZK

DIAMANT

DIAMANT

 

Diamant patří k nejtvrdším ze všech nerostů. Jeho jméno je odvozené z řeckého slova adamas, které znamená neporazitelný. V Indii byly diamanty známy již před 2 300 lety a Indie po tři tisíciletí byla jedinou zemí, kde se těžily. S broušením diamantů do faset a zasazováním jednotlivých tabulkových výbrusů se začalo v Evropě někdy po roce 1 300. Do té doby se diamanty nebrousily, protože lidé věřili, že by ztratily svou magickou moc. Diamant je ceněný pro svůj oheň, který mu dodává mimořádný lesk a lom světla. V klenotnictví se užívají převážně čiré nebo světle zbarvené drahokamy. Mezi vzácnější barvy patří červená a zelená. Nejvzácnější je však diamant oranžově nebo fialově zbarvený. V poslední době se diamanty barevně upravují vystavením intenzivní radiaci nebo teplu. Mohou být červené, zelené, modré a jsou k vidění i další barvy. V České republice byl diamant nalezen v Českém středohoří a v Podkrkonoší.

Syntetické diamanty

V současné době se diamanty vyrábějí i v laboratořích. Mají většinou žlutou nebo modrou barvu. Bezbarvé syntetické diamanty jsou vzácné. Růžové nebo zelené barvy se získávají ozářením syntetických kamenů. Tyto kameny dokáže rozpoznat od přírodních jen gemolog.

Slavné diamanty

Millenium Star, který váží 134,04 karátů, byl 17. září 2000 ukraden z londýnského Millenium Dome. Lupiči byli naštěstí včas dopadeni.

Delší historii má 115 karátový modrý diamant, zakoupený v roce 1669 francouzským králem Ludvíkem XIV., který zmizel během francouzské revoluce a objevil se až v Londýně v roce 1812. Nejprve ho koupil anglický král Jiří IV. a později bankéř Henry Hope, jehož jméno kámen nese dodnes. Během své cesty byl přebroušen do dnešní podoby. Jeho váha je nyní 45,52 karátů.

Briliant Modré srdce pochází z jižní Afriky. Má váhu 30,62 karátů.

Drážďanský zelený diamant má 41 karátů a je bezvadný, přírodně zeleně zbarvený. Byl nalezen v roce 1720 a pojmenován podle německého města Drážďany.

Modrý Cullinan je největší diamant na světě. Byl nalezen Thomasem Cullinanem. Po vybroušení se jeho největší část ocitla na britských korunních klenotech.

Koh-i-noor byl nalezen v roce 1304 a roku 1849 se dostal do Británie. Váží 109 karátů a nyní je umístěn na koruně britské královny matky.

(Ronald Bonewitz; Drahé kameny)

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací